Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под лупа: Как да избегнем туристическите хитрости по родното Черноморие?

| обновено на 22.08.23 в 10:32
Снимка: БГНЕС

В последно време се наблюдава нарастване на оплакванията, свързани с измами и нелоялни търговски практики в туристическия сектор по Черноморието. Гост в студиото на предаването "Нашият ден" беше Габриела Руменова, представител на платформата "Ние, потребителите". Тя сподели важна информация за защитата на потребителите и начини за предотвратяване на неблагоприятни ситуации при резервацията на настаняване.

Когато потребители правят резервации за настаняване, е от съществено значение да извършат допълнителни проверки преди това. Габриела Руменова изтъква важността на справката на сайта на Министерство на туризма, където се публикува регистър на всички категоризирани места за настаняване. Този регистър дава ясна представа за качеството на мястото за настаняване, като специфицира броя на звездите и вида на обекта. Това позволява на потребителите да направят информиран избор за услугите, които може да получат на дадено място.

Също така Габриела Руменова подчертава, че различните видове настаняване са обект на различни изисквания и стандарти според законодателството. Например, хотелите с различен брой звезди, семейните хотели, хижите и други обекти се задължават да предоставят определени условия на клиентите си.

“Едно е хотел три звезди, друго е семеен хотел. Има хижи и най-различни други обекти, в които можем да се настаним, но изискванията на законодателството по отношение на категоризацията и на условията, които те трябва да предоставят, са различни“, казва тя.

Габриела Руменова, представител на платформата
Габриела Руменова, представител на платформата

Един от най-често срещаните проблеми, с които потребителите се сблъскват, е “лошата хигиена на местата за настаняване“. В този случай потребителите трябва да се обърнат към Регионалните здравни инспекции (РЗИ), които отговарят за проверка на хигиенните стандарти. Ако има недостатъци в хигиената обаче, потребителите трябва първо да се оплачат на търговеца, от когото са закупили услугата, за да се опитат да намерят решение.

В случай че разминаванията с търговеца са сериозни и продължават, Габриела Руменова препоръчва обръщане към Комисията за защита на потребителите. Тя има правомощия да проведе проверки и да гарантира, че мястото за настаняване продължава да отговаря на обявените условията и стандартите, които е обявило.

В заключение, измамите и нелоялните търговски практики в туристическия сектор по Черноморието могат да бъдат предотвратени чрез информиран избор и внимателни проверки на мястото за настаняване. Платформата "Ние, потребителите" подкрепя и насърчава потребителите да бъдат внимателни и осведомени, за да избегнат нежелани неприятности по време на техния туристически опит.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС, БНР 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25